درب های ضد انفجار ، ضد حریق ، صندوق نسوز و فضای امن

چه قفل گاوصندوقی مناسب نیاز من است

چه قفل گاوصندوقی مناسب نیاز من است

قفل گاوصندوق اولین سد امنیتی و راه نفوذ به گاوصندوق است. اهمیت انتخاب قفل گاوصندوق به لحاظ امنیتی باعث شده تا کمپانی های مختلفی صرفا روی تولید قفل گاوصندوق تمرکز کنند تا بتوانند محصولی با ضریب امنیت بالا تولید کنند. همین موضوع باعث شده تا به امروز قفل های مختلفی از جمله اثر انگشتی، اسکنر عنبیه، عددی و یا حتی قفل های پیشرفته تر و ترکیبی طراحی شوند که هر کدام کاربرد و نقاط ضعف و قوت مشخصی دارند.در این جا در ابتدا انواع قفل گاوصندوق را معرفی می کنیم و در ادامه به بررسی کاربرد هر کدام از آن ها بر اساس نیاز مشتری می پردازیم.

استارت اولیه گاوصندوق ها با قفل های کلیدی خوردند که در زمان خودشان یک امنیت و شاهکار محسوب می شدند اما به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی، این صنعت نیز متحول شد اما موضوع جالب اینجاست که برخلاف بسیاری از صنایع، قفل های کلیدی از خط تولید حذف نشدند بلکه با ارتقا کیفیت و ترکیب شان با قفل های جدید، یک ترکیب امن را ایجاد کردند که امروزه مشتریان زیادی دارد.

معرفی انواع قفل گاوصندوق

با یک دسته بندی کلی می توانیم 3 نوع سیستم قفل گاوصندوق تعریف کنیم. حتی سیستم رمزنگاری امن ترین و گران ترین گاوصندوق های دنیا نیز از این 3 مورد مستثنی نیستند.

مکانیزم قفل مکانیکی، دیجیتالی و در نهایت ترکیبی که در ادامه هر کدام را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

سیستم قفل مکانیکی | اولین قفل های این صنعت

قفل مکانیکی در واقع نسل قدیم قفل گاوصندوق است اما این موضوع به این معنی نیست که این قفل ها نسل سوخته هستند و دیگر کاربردی ندارند، قفل های مکانیکی کماکان در این صنعت حضور دارند. قفل های مکانیکی کلید و اهرم دار یا قفل های چرخشی بخصوص در محصولات صنعتی کاربرد دارند . اما آنچیزی که امروزه به عنوان قفل مکانیکی در محصولات به کار برده می شوند به جهت ضد دریل بودن و یا کپی شدن کلید ها ضریب امنیت بالاتری دارند.

.

سیستم قفل دیجیتال | قفل های به روز و امن

قفل های دیجیتال نسل پیشرفته این صنعت است که در 4 مدل برای گاوصندوق ها تولید می شود. قفل های اثر انگشتی، کیبوردی، تشخیص چهره و رمز های عددی . قفل های دیجیتال به خوبی توانستند پاسخگو مشکلات قفل های مکانیکی باشند. سرعت عملکرد بالا در باز شدن درب، تسهیل روند تغییر رمز، قابلیت چند کاربره بودن، عدم نیاز به کلید و از همه مهم تر ضریب امنیت بالاتر از مزیت های قفل دیجیتال است که طرفداران زیادی دارد.قفل دیجیتال تنوع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها بر اساس قیمت، امنیت و کاربرد طبقه بندی می شود. انتخاب بین انواع قفل های دیجیتال بستگی به دغدغه ها و انتظارات مشتری دارد.

به عنوان مثال اگر قرار است فرد مسنی از گاوصندوق استفاده کند بهتر از قفل های دیجیتال اثر انگشتی یا تشخیص عنبیه استفاده کند تا با مشکلاتی از قبیل فراموشی رمز عبور یا گم کردن کلید مواجه نباشند. قفل های دیجیتال به تنهایی یک بحث جداگانه و مفصل است که در این جا به صورت خلاصه و در هر کاربرد آن ها را بررسی می کنیم

انواع قفل های دیجیتال در بازار امروز

  • قفل اثر انگشتی

اگر به دنبال یک قفل با ضریب امنیت بالا می گردید قفل های اثر انگشتی انتخاب خوبی هستند. قفل های اثر انگشتی از آن جایی که بر اساس کد های ژنتیکی طراحی شده اند بسیار امن و مطمئن هستند. همان طور که می دانید احتمال شباهت اثر انگشت دو فرد در دنیا 1 به 64 هزار میلیارد است. این رقم یعنی یک رمز فوق امن که کسی به جز شما قادر به باز کردن آن نخواهد بود.

.

  • سیستم های تشخیص چهره

سیستم های تشخیص چهره برای مدتی به عنوان یکی از سیستم های به روز و جدید روی گاوصندوق ها اجرا شد اما یک مشکل کوچک باعث خورده گرفتن به این سیستم ها شد. جالب است بدانید که این مشکل بحثدو قلو های همسانبود. از آن جایی که گاو صندوق یک محصول امنیتی است این موضوع باعث شد تا روند اجرای این سیستم ها روی گاوصندوق متوقف شود. در یک گاوصندوق همه چیز باید طوری طراحی شود تاضریب خطای گاوصندوق به حداقل برسد. بحث دو قلو های همسان ظاهرا بحث کوچکی است اما مشکلی  بود که توانست به این سیستم ها خرده بگیرد و نقطه ضعفی برای این قبیل گاوصندوق ها باشد.

  • قفل های تشخیص عنبیه

این سیستم رمزنگاری نیز با بهره برداری از کد های ژنتیکی طراحی شد. الگوی قرنیه هر فردی دقیقا همانند اثر انگشت منحصر به فرد است . سیستم های اسکنر عنبیه هنوز به تولید انبوه نرسیده اند اما ثابت شده که به لحاظ امنیتی دقیقا 10 برابر دقیق تر از قفل های اثر انگشتی هستند.قفل های تشخیص عنبیه عموما مجهز به حرکات مشخص عنبیه هستند. این ویژگی در قفل های اسکنر عنبیه باعث شد تا احتمال سوء استفاده از این سیستم ها کاهش پیدا کند. قفل اسکنر عنبیه به عنوان یک قفل بایو متریک به لحاظ امنیتی در پله اول قرار گرفته.

  • قفل های کیبوردی

قفل های کیبوردی عددی با دقت بین 4 تا 16 رقم نیز در دسته قفل های دیجیتال قرار دارد که عموما روی گاوصندوق های ارزان تر اجرا می شود. این قفل ها عموما متداول تر هستند و در بازار بیشتر دیده می شوند

  • قفل های تمام لمسی عددی

قفل های تمام لمسی نیز همانند قفل های کیبوردی دقت و امنیت خوبی دارند که به دلیل طراحی و ظرافت بصری آن ها بیشتر روی گاوصندوق های دکوراتیو اجرا می شوند.

قفل های ترکیبی | ترکیب قفل های دیجیتال و مکانیکی

قفل های ترکیبی، همان طور که از نامشان پیداست، ترکیبی از قفل های مکانیکی و دیجیتال هستند. در گاوصندوق های مدل EG قفل شامل کیبورد لمسی رمز عددی، رمز اثر انگشت و همچنین یک کلید و اهرم مکانیکی است که کاربر می تواند با توجه شرایط خود این قفل ها را ترکیب کند یا به تنهایی استفاده کند. قفل های ترکیبی جزء امن ترین ها دسته بندی می شوند و در صورت عدم اجرای هر قسمت از آن ها به هیچ عنوان قفل باز نمی شود. بحث ترکیبی بودن از یک جهت باعث ارتقا ضریب امنیت محصول می شود و از طرف دیگر تا حدودی البته نه خیلی زیاد باعث کاهش سرعت عملکرد قفل محصول می شود.

همان طور که می بینید قفل های مکانیکی نه تنها از عرصه امنیت کنار نرفتن بلکه با ترکیب شدن با سایر قفل ها، ترکیبی امن ایجاد کردند که روی گاوصندوق برند های معتبر قابل مشاهده است.

کدام قفل مناسب کار من است؟

انتخاب قفل بسته به نیاز ها و دغدغه های مشتری متفاوت است. انتخاب قفل در گاوصندوق فوت و فن های خودش را دارد که در زیر آن ها را بررسی می کنیم . اما به عنوان یک نکته مهم در نظر داشته باشید که قفل گاوصندوق تان را حتما از یک برند معتبر انتخاب کنید. قفل اهمیت بالایی در ضریب امنیت گاوصندوق دارد و کوچکترین سهل انگاری می تواند به حد قابل توجهی امنیت محصول را کاهش بدهد.

اگر برای مراکز صنعتی قصد تهیه گاوصندوق دارید،قفل های مکانیکی بهترین انتخاب هستند. چراکه ظرافت های یک قفل دیجیتال ممکن است مناسب محیط های صنعتی وخشن نباشد. قفل های مکانیکی را از نوع قفل های کلید و اهرمی انتخاب کنید. قفل های قدیمی چرخشی خیلی زمان بر هستند و به خاطر سپردن روند باز و بسته کردن آن ها بخصوص در شرایط سخت محیط صنعتی می تواند سخت باشد.

اگر دسترسی چند نفربا رمز های مجزابه گاوصندوق برای شما اولویت دارد باید به دنبال قفل های دیجیتال باشید. این موضوع عموما در همه جا صدق می کند . از گاوصندوق های خانگی گرفته تا اداری.قفل های دیجیتال امکان ثبت رمز جداگانه برای کاربر های مجزا را فراهم کرده و نیازی به کپی کردن کلید و این دردسر ها نیست.

گاوصندوق های اداری دارای قفل دیجیتال می تواند پاسخگو نیاز های یک محیط های اداری باشد. این قفل هاسرعت عملکرد بالاتری دارند وتناوب دسترسی به محصول در محیط های اداری را با مشکل روبه‌ رو نمی کند.

اگرافراد مسن تری باید به گاوصندوق دسترسی داشته باشند به هیچ عنوان به دنبال قفل های کلید دار یا رمزنگاری عددی نباشید،قفل اثر انگشتی گزینه مناسبی است. قفل های اثر انگشتی با وجودضریب امنیت بالامشکلات کلید و اهرم و فراموشی رمز عبور یا گم کردن کلید را دیگر ندارند.

درگاوصندوق های اسلحه بهترین انتخاب قفل اثر انگشتی است. البته قفل های اثر انگشتی که عموما برای گاوصندوق های اسلحه استفاده می شود دارای حس گر جریان خوناست که امکان سوء استفاده از آن را به صفر می رساند.

برای گاوصندوق طلافروشی بهترین انتخاب، قفل های اثرانگشتی و همینطور قفل های ترکیبی هستند. به طور کلی به علت ارزش بالای اقلامی که داخل یک گاوصندوق طلافروشی نگهداری می شود بهتر است محصول از یک لول امنیت بالا انتخاب شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.